دانلود پروژه , تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی
کانال ارتباطی

اطلاعیه فروشگاه

لطفا برای خریدهای زیر 5000 تومان با کارتی به غیر از کارت بانک ملی اقدام به خرید نمایید زیرا با کارت این بانک نمی توان خرید زیر 5000 تومان را انجام داد.

دانلود تحقیق نقش نیروی هوایی در جنگ

دانلود تحقیق نقش نیروی هوایی در جنگ

 

تعداد صفحات : 21 صفحه        -      

قالب بندی : word                 

 

 

 

چکیده

با صدور فرمان حضرت امام خميني(ره) براي شكستن محاصره ي آبادان اقدامات همه جانبه از سوي مسئولين و فرماندهان نظامي كشور در جهت برآورد و طرح ريزي عمليات آغاز شد. ماموريت هاي اكتشاف هوايي به برنامه ريزي دقيق با تركيبي هماهنگ از هواپيماهاي شكاري رهگير جهت پوشش هوايي و اسكورت و هواپيماهاي سوخت رسان و ايستگاه هاي شنود وهواپيماهاي شناسايي الكتريكي تحت كنترل مستقيم و حساب شده ايستگاه هاي رادار نياز دارد تا ضمن اجراي ماموريت سلامت پرواز هواپيماهاي عكس بردار تامين شود و اطلاعات دشمن را به صورت فيلم تحويل دهد.

 

 

کلمات کلیدی

عمليات بيت المقدس- عمليات بزرگ فتح المبين-جنگ تحميلي- مقاله پايداري-پالايشگاه الدوره -نيروي هوايي -نبرد اقتصادي- جنگ نفت‌كش‌ها- ناوگان درياي آمريكا

 

مقدمه

نيروي هوايي ارتش اولين مكاني است كه در حمله عراق عليه ايران در 31 شهريور 1359 مورد حمله قرار گرفت كه ظرف دو ساعت با عكس العمل متقابل روبرو شد. در طول اين جنگ كه تا 27 تيرماه 1367 به طول انجاميد نيروي هوايي در كنار ساير نيروهاي مسلح و بسيج مردمي به دفاع از كشور پرداخت. اين در حالي است كه به دليل وابستگي هاي خارجي پيش بيني مي شد ظرف چند ماه نيروي هوايي زمين گير شود و از سويي ديگر عراق همه جانبه از سوي غرب حمايت مي شد. موارد ذيل از جمله اقدامات نيروي هوايي در زمان جنگ مي باشد؛

-         انجام عمليات هاي نظامي جهت مهار و تثبيت نيروي دشمن و جلوگيري از پيشروي

-         انجام عمليات شناسايي هر روزه و ناتواني عراق در مقابله با آن

نقش فعال در همكاري با ساير نيروهاي نظامي و بسيج مردمي از جمله، فتح المبين، بيت المقدس، بدر، خيبر، والفجر8 و.. و نيز عمليات هايي كه به صورت خاص توسط ارتش صورت گرفت همچون: عمليات كلاسيك دزفول (مهر 1359)، عمليات مرواريد ( 7 آذر 1359) و بيت المقدس 5 (1367) 

-         از بين بردن نيروي دريايي عراق در عمليات مرواريد در خليج فارس

-   حفاظت از نفتكش ها و ساير كشتي هاي تجاري و حفظ زنجيره اقتصادي و درآمدزاي كشور

-         به دست آوردن ركوردهاي بالاي پرواز و سوخت گيري

-   حركت به سمت خودكفايي و بازسازي تجهيزات، و تغيير سيستم آمريكايي به سيستم بومي در نيروي هوايي و تحول در سازماندهي و فرهنگي و پايه گذاري دانشگاه هوايي

-         تقديم شهدايي همچون اردستاني، بابايي، خضرايي، دوران، ستاري، فكوري و ...[

 

امام خميني درباره نقش نيروي هوايي در دفاع مقدس مي فرمايند: «...شجاعت و رشادت هاي بي نظير نيروي هوايي و هوانيروز و خلبانان دلاور در نفوذ به اعماق خاك دشمن و رويارويي با مدرن ترين امكانات اهدايي استكبار به صداميان و دفاع از حريم هوايي كشور نشانه تعهد، عشق و ايمان آنان به خدا و اسلام و ميهن اسلامي است. مهيا نگه داشتن و تعمير و بازسازي ادوات و ابزار پيچيده هواپيماها و رادارها و سلاح هاي ضد هوايي و موشك ها و پدافند از كشور دليل مهارت و تخصص و ارزش هاي علمي والاي اين عزيزان است كه خداوند بر توان و ايمان آنان بيفزايد.»

 

نيروي هوايي و آغاز تجاوز
31
شهريور 1359
تابستان 1359 تجاوز آشكار نظامي ارتش عراق با تعرض همه جانبه هوايي به ده مركز  مهم هوايي با قصد انهدام ظرفيت جنگي نيروي هوايي ارتش ايران آغاز شد. رژيم عراق سرنگوني جمهوري اسلامي ايران را به عنوان هدف مدنظر داشت. عراق در نخستين روز تجاوز و با طرح ريزي حمله هوايي به مراكز پروازي ايران از دام گستري اسرائيلي ها در جنگ ژوئن 1967 اعراب و اسرائيل تقليد كرده بود كه با درايت طراحان نظامي و توان رزمي نيروي هواييي ارتش ايران با شكست مواجه شد.
خلبانان نيروي هوايي ارتش ايران نيز با يك حمله برق آسا در كمتر از دو ساعت جواب اين حمله را دادند و در فرداي آنرو با به پرواز در آوردن 200 فروند هواپيماي جنگنده و حمله به پايگاه هاي مهم نيروي هوايي عراق به وسيله ي 140 فروند هواپيماي شكاري بمب افكن درسي عبرت انگيز به آنان دادند. نيروي هوايي در اين روز بيش از 335 سورتي پرواز عملياتي انجام داد كه اين به نوبه خود امري مهم تلقي مي شد

در اين تهاجم وسيع هدف هايي مورد تهاجم قرار گرفتند كه عبارتند از :
1 - پايگاه هاي هوايي و نظامي، موصل، الرشيدبغداد، سليمانيه، كوت، شعيبيه، ناصريه وام القصر
2 - هر دو باند پروازي پايگاه كركوك
3 - پالايشگاههاي نفت كركوك و بصره
4 - فرودگاه هاي حبانيه شمال
5 - چاه هاي نفت بابا گرگو ومخازن نفت موصل و تاسيسات گازي كركوك
6 - پل هاي ارتباطي تنومه و بصره

اين حملات كه منجر به انهدام و از رده خارج شدن بخشي از توان رزمي نيروي هوايي دشمن براي مدت طولاني شد، باعث شد تا ارتش عراق در به كار گيري اين نيرو دچار ضعف هاي آشكار شوند و نيروي زميني خود را بدون پشتيباني و پوشش موثر هوايي در مناطق داخل خاك ايران رها كنند. به همين دليل نيروي ارتش ايران با كسب برتري هوايي، واحدهاي زرهي، پياده، مكانيزه، توپخانه و قرارگاها ي تاكتيكي، نقاط آماده ي ستون هاي نظامي و محورهاي مواصلاتي نيروي پياده دشمن را مورد تهاجم هواپيماهاي شكاري بمب افكن قرار داد. بعد از اين حمله سراسري از آن سوي مرزها خبر رسيد كه تعدادي از پايگاه هاي عراق تا 2 ماه بعد از اين حمله عملياتي نشدند .

ارتش ايران با طرح ريزي هاي اوليه ي عملياتي در جهت بمباران مراكز نظامي به ويژه پايگا هاي هوايي دشمن اين اصل مهم را مورد توجه قرار داده بود كه با زمين گير كردن هواپيماهاي عراق و كسب برتري هوايي، فرصت زماني كافي براي رسيدن به اين اهداف را به دست آورد:
1 - فراهم نمودن فرصت لازم براي سازماندهي نيروهاي پراكنده سطحي و انجام طرح ريزي هاي اولي پدافندي
2 - انتقال نيروهاي سطحي از پشت جبهه به مناطق عملياتي

حكام جنگ افروز بغداد تصميم گرفتند عمليات تعرض هوايي و بمباران استراتژيك در داخل ايران را انجام دهند. با توسعه ي حملات عراق به منابع استراتژيك كشور وظيفه ي خطير در حراست از آن ها به عهده ي فرماندهي هوايي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران گذاشته شد و با سود جستن از شبكه ي گسترده اي از ايستگاه هاي رادار و پست هاي شنود الكتريكي، تحركات هوايي دشمن را زير نظر گرفتند و با بهره گيري از هواپيماها و سيستم هاي موشكي و ضد هوايي از قلمرو ايران به صورت عمليات تجسس، كشف، شناسايي و انهدام هواپيماهاي دشمن در ابعاد زير پرداخت:
1 - 1- برقراري مناطق ايستايي هواپيماهاي شكاري از جمله هواپيماي مردن اف14 به صورت نگهبانان آسمان كشور

2 - برقراري پوشش هوايي در ارتفاعات مختلف
3 - تقويت و گسترش شبك ي اعلام خبر و كنترل عملياتي آتشبارهاي موشكي ارتفاع متوسط و كم ساير تجهيزات توپخانه و موشكي ارتفاع كم نيروهاي مسلح
4 - ايجاد شبكه جهت اعلام وضعيت هاي مختلف پدافندي از رسانه هاي گروهي به هنگام شروع يا خاتمه حملات هوايي جهت ارتفاع عمودي
5 - كاهش توان رزمي هوايي دشمن در پوشش هوايي  و پشتيباني نزديك از نيروهاي زميني خود
6 - آزادي عمل جهت هواپيماهاي شكاري خود
7 - كاهش ظرفيت جنگي دشمن در دست زدن به حملات احتمالي هوايي به نقاط حساس و حياتي، اقتصادي، سياسي، صنعتي و ...استراتژيكي كشور
8 - كسب فرصت جهت تامين و تقويت بنيه ي دفاع هوايي نزديك و دور از منابع استراتؤيكي كشور
9 - مهيا شدن زمينه ي مناسب جهت تغيير ماموريت و مقابله سريع نيروي هوايي با تمركز تلاش هوايي بر عليه نيروهاي سطحي دشمن به منظور انسداد و جلوگيري از پيشروي آن ها در داخل خاك ايران.

ارتش عراق زير فشار نيروهاي ايران به اجبار ناچار به توقف و تثبيت در مواضع نامناسب تاكتيكي شد. دشمن بعثي ناتوان از پاسخ گويي به حملات كوبنده ي نيروهاي هوايي نقاط مسكوني شهرهاي ميهن اسلامي را هدف حمله خود قرار داد كه در اين راستا شهر دزفول به عنوان سمبل مقاومت مردمي و نشانه ي جنايات رژيم عراق متحمل نخستين حملات هوايي و موشكي دشمن گرديد و به اين طريق سر فصل جديدي از جنايات رژيم عراق در حمله به شهرها و نقاط مسكوني گشوده شد.
به استناد مندرجات روزنامه ي كيهان مورخه 8/7/1359 خبرگذاري    آسوشيتد پرس در نهمين روز از آغاز تجاوز عراق به ايران از اعزام هواپيماهاي آواكس (رادارهاي پرنده) آمريكا به منطقه ي خليج فارس جهت كسب و ارسال اطلاعات نظامي به ارتش عراق گزارش داده است. در گزارش اين خبر گزاري با اشاره به اين كه هواپيماها قرار است توسط ايالات متحده آمريكا در خاك عربستان مستقر شود تا تحركات جنگ ايران و عراق زير نظر بگيرد. اين هواپيماها قادرند تا برد 400 كيلومتر در اطراف خود را ار هر نظر تجسس كنند و تحركات هوايي را كشف و شناسايي كرده و به مراكز تصميم گيري گزارش دهند.
در همين ايام خبر گزاري رسمي شوروي (تاس) نيز به حمايت از عراق برخاست و گفت: دولت شوروي بر اساس پيمان هاي نظامي كه با عراق بسته در صورت هر گونه تهديدي عليه اين كشور ناچار است اقدامات لازم را براي نجات عراق انجام دهد.
ارتش عراق نيز با اين پشتيباني حملات خود را ادامه داد و در مقابل اين حملات نيروي هوايي كشورمان حملات خود را تنها متوجه تاسيسات حيايتي اقتصادي ونظامي دشمن كرد و با هدف قرار دادن پالايشگاه كركوك، خانقين، دوحه بغداد، كارخانجات پتروشيمي بصره و زبير، پل هاي تنومه ،القرنه،          ام القصر،پادگان هاي رواندوز و زاخو، تاسيسات نفتي كركوك، موصل، رادار زبيده، تاسيسات برق سدهاي دوكان و در بنديخان، تلمبه خانه عين الزاله و صدها هدف نظامي و اقتصادي ديگر صدمات سنگيني بر پيكر اقتصادي و نظامي دشمن وارد كرد. اين اقدامات پس از ده روز مبين شكست استراتژي عراق در حمله به خاك ايران بود.

 

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
8_744015_5844.zip45.7k