دانلود پروژه , تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی
کانال ارتباطی

اطلاعیه فروشگاه

لطفا برای خریدهای زیر 5000 تومان با کارتی به غیر از کارت بانک ملی اقدام به خرید نمایید زیرا با کارت این بانک نمی توان خرید زیر 5000 تومان را انجام داد.

دانلود تحقیق آسيب شناسي بتن

دانلود تحقیق آسيب شناسي بتن

 

تعداد صفحات : 59 صفحه       -         

قالب بندی : word                   

 

 

 

 

فصل اول

          1 . علل فرسودگي و تخريب سازه هاي بتني :

1-1- نفوذ نمكها 1-2- اشتباهات طراحي 1-3- اشتباهات اجرايي

1-4- حملات كلريدي 1-5- حملات سولفاتي

 

          1-6- حريق 1-7- عمل يخ زدگي 1-8- نمكهاي ذوب يخ

1-9- عكس العمل قليايي سنگدانه ها 1-10- كربناسيون 1-11- علل ديگر

 

فصل دوم

           2- عمليات ترميمي :

2-1- آماده سازي سطوح 2-1-1 تميز نمودن با اسيد، شستن با اسيد، اسيد خراشي

2-1-2 برس زدن2-1-3 چكش زدن2-1-4 سند بلاست و گريت بلاست(شن و ساچمه پاشي)

2-1-5 وترجت (آب فشاري) با مواد ساينده و بدون آن 2-1-6 روشهاي ديگر

 

          2-2 طرق مختلف ترميم 2-2-1 تزريق تركها 2-2-2 قنداق كردن

2-2-3 بتن با سنگدانه از پيش آكنده 2-2-4 لايه هاي سطحي2-2-5 بتن پاشي

2-2-6 بخيه زني2-2-7 تـنـيـدن2-2-8 درزگيري2-2-9 پوشش

2-2-10 طريقه معمول مرمت قسمتهاي خراب شده با استفاده از مواد شكل پذير

2-2-11 باروري توسط خلاء2-2-12 روشهاي سطلي2-2-13 روش قيفي

2-2-14 روش پمپ2-2-15 روش كيسه اي

 

فصل 3

 

 

 

          3- مواد تعميري :

3-1 بنونيت 3-2 پوششهاي قيري3-3 بتن، ملات و دوغاب ساخته شده از سيمان پرتلند معمول

3-4 درزگيريهاي ارتجاعي3-5 رزينه3-5-1 اپوكسيها3-5-2 پلي استرها3-5-3 پلي يورتانها

 

           3-6 بتن، ملات، و دوغابهاي منبسط شونده :

3-7 بتن و ملات داراي الياف مصنوعي3-8 لاتكس3-9 ساير مواد پوششي 3 -10 سيمانهاي مخصوص3 -11مواد تعميري زير آبي3-11-1 مواد سيماني براي تعميرات زير آبي3-11-1-1ويژگيهاي آب اندازي3-11-1-2 زمان گيرش طولاني3-11-1-3 شسته شدن  3-11-1-4 آسيب پذيري در مقابل مواد شيميايي 3-11-1-5 رواني ضعيف 3-11-1-6 جمع شدگي يا انقباض 3-11-1-7 جدا شدن 3-11-1-9چسبندگي به بتن قديمي (بتن مادر) 3-11-1-8 نفوذ آب دريا به سيستم تعميري

 

 

 

پيشگفتار

   ايران يكي از قديمي ترين گاهواره هاي تمدن است و معماري و شهرسازي، دست كم از چهار هزار سال قبل در اين سرزمين متداول بوده است.

   آثار شامخ معماري و بقاياي قصرها و شهرهاي باستاني و دوام و بقاي شگفت انگيز تعدادي از كهن ترين نمونه هاي ساختماني و شهرسازي حكايت از تطّور و شكوفايي اين فن ظريف و زيبا در كشور ما مي كند. هنوز بيگانگان با شگفتي و اعجاب از ويرانه هاي در خور مباهات تخت جمشيد ديدن مي كنند. ساختمانها، ميدانها، مساجد و گلدسته هاي شهر نام آور اصفهان در صدر فهرست جاهاي ديدني و مورد توجه سياحاني قرار دارد كه هر سال راهي خاور زمين مي شوند.([1])

سرٌ پايداري شگرف اين آثار باستاني و تاريخي كه در موارد عديده اي حتي در خور استفاده براي مردم اين روزگار هستند، مانند شبستان و صحن مساجد قديمي چند صد ساله شيراز و اصفهان و از مهمتر آستان قدس رضوي و امثالهم را بايد در كوشندگي، دقت نظر، انتخاب مواد و مصالح مناسب و بادوام و موشكافي سازندگان آن جست كه طبعاً وقوف و تبحرشان را در فن معماري بيان مي كند.

طي شصت سال اخير فن معماري و ساختمان و شهرسازي در ايران دگرگون شد. پس از يك دوره دويست ساله فترت كه آشوبها و جنگهاي داخلي و خارجي به معماران ايراني فرصت خلق آثار بي همتايي مانند ساخته هاي دوران صفوي را نمي داد، به تدريج با شكل گيري دانش نوين معماري در ايران، تحصيل و تجربه دانشجويان ايراني در خارج و تأسيس دانشكده هاي فني و مهندسي، احداث ساختمان و سازه وارد مرحله تحول نويني شد و چهرهء شهرهاي ايران دگرگون شد. آميزه هايي از سبكهاي معماري باستاني-اسلامي و اروپايي در ساختمانهاي رفيع و با عظمت دولتي، بانكها و شهرسازي پديد آمد. مي توان پذيرفت كه مهندسان ساختماني و شهرسازي اروپايي مانند آلمانها، ايتالياييها، چكها و فرانسويها كه در خلال سالهاي 1320ـ1310 در فعاليتهاي ساختماني ايران به كار گمارده شده بودند، گامهاي نخستين را برداشتند. پيش از آن در دوران قاجار، گرچه آثاري به وجود آمد، امٌا اين آثا هرگز به پاي دوران صفوي نمي رسيد و از ديدگاه بعضي از آگاهان، نشانهء انحطاط فن معماري اصيل ايران به شمار مي رفت.

مهندسين اروپايي با شناخت و كاربرد ظريف معماري كهن ايراني و نگرش به سبكهاي عصر هخامنشي و ساساني و تلفيق آن با معماري صفوي، زيبايي و اصالت معماري ايراني را جلوه گر ساختند.

هنوز يك دهه به پايان نرسيده، مهندسين جوان ايراني كه به تدريج جايگزين بيگانگان مي شدند بسيار شتابان و پر اميد، مراحل بعدي را پيمودند و نتيجه آن هزاران سازه است كه چهرهء مناطقي از كشور را دگرگون ساخته است. چهره اي كه در خور مقايسه با سيماي معماري و شهرسازي در صد سال پيش نيست و نه تنها از نظر ظاهر بلكه از نظر استحكام و پا برجا ماندن ساختمان و مقاومت در برابر بلايايي چون زلزله در خور توجه است.

در طول همين دهه بود كه با آغاز فعاليتهاي گسترش ارتباطات دريايي نظير احداث بنادر جنوب و شكل گيري شهرهاي بندري مانند خرمشهر، بندر جديدالاحداث شاهپور (امروزه امام خميني)، بندر جديد بوشهر، بندر جديد انزلي، بندر جديد شاه (امروزه تركمن) و ساخت اسكله هاي گوناگون، موج شكن، بارانداز و غيره در اين بنادر، توجه به سازه هاي بتني دريايي متداول گرديد.

براي آنكه نويسنده، متهم به قضاوت يك جانبه نشود توجه خواننده را به كتاب جالب و خواندي روزنامه اعتماد السلطنه([2]) حاوي يادادشتهاي مرحوم اعتماد السلطنه محمدحسن خان وزير انطباعات دوران اخير ناصرالدين شاه جلب مي كنم.

نويسنده يادداشتها كه يادداشتهايش را براي خود و نه براي انتشار در دوران حياتش مي نوشته بارها و بارها از فرو ريختن سقف اتاق خانه خود يا خانه رجال ديگر عصر ناصري بر اثر ريزش برف و باران، فرو ريختن سقف و ديوار خانه خود را نگاشته است. در حالي كه نويسنده يادداشتهاي مذكور، وزير احتساب (يعني شهردار دار الخلافه تهران) نيز بوده است و از نظر اعتبار شخصي و اهميت مقام، لابد در خانه اي مجلل و آبرومند به سر مي برده است؛ حال آنكه در قبال ريزش سقف و ديوار اتاق بر اثر باران و برف مصونيت نداشته است.

توجه به نكته كوچك بالا و نيز اين داستان كه در دورانهاي اخير تاريخ يعني عصر ناپديد شدن معماريهاي با شكوه باستاني و صفوي، ديوار و حصار شهرهاي ايران كه از گِل بنا مي شده است بنا به عقيده يك صاحب منصب انگليسي حتي در برابر فشار شديد آب فرو مي ريخته است؛ حكايت از آن مي كند كه از اوايل قرن 19 ميلادي، معماري علمي و فني و مبتني بر محاسبات و داده هاي آماري، به مثابه يك ضرورت تام و تمام خود نمايي كرده و هنر و مشخصه معماران ايراني در اين بوده است كه با در آميختن سنت و صنعت و زنده كردن نمادهاي كهن معماري اصيل ايراني، از دستاوردهاي تكنيك نوين نيز بهره مند شوند.

******

تخصص نگارنده، آسيب شناسي و بهسازي (ترميم، تعمير، مرمت و تقويت) سازه هاي بتني است كه برهه هايي طولاني از جواني خود را بر سر توشه اندوزي از آن دانش گذارده و با توجه به اهميت بتن در صنايع راه و ساختمان امروز كشور و در جهت بهينه سازي و حفظ و حراست سازه هاي بتني، سخن گفتن از آن را ولو به اجمال بي مناسب نمي داند.

عنوان «آسيب شناسي و بهسازي سازه ها» كه ظاهراً شامل بيش از چهار پنج واژه نيست، مفاهيم عميق و گسترده و پيچيده اي را زير پوشش دارد كه عبارتست از:

مطالعه، تحقيق، آزمايش، بررسي، آسيب شناسي، ارائه طرح، نظارت، اجرا در خصوص تعميرات، تعمير، مرمت، بهسازي، حفاظت، احيا، تثبيت، آماده سازي سطوح (از قبيل سند بلاست، گريت بلاست و اترجت، اسيد شويي)، آب بندي، بازيابي، آسيب درماني، حل مشكل نفوذ پذيري، تزريق، تقويت و تعميرات زير آبي، در رابطه با كليه سازه هاي صنعت راه و ساختمان اعم از فنداسيون- سد- پل- تونل- معادن- اسكله و بندر- سازه هاي دريايي و نفتي- ابنيه تاريخي و مذهبي و باستاني، ساختمانهاي سنگين بتني و فلزي، تأسيسات آبياري و زهكشي استخرها و منابع آب و مايعات خورنده (شيميايي، فاضلاب صنعتي)، تأسيسات فاضلاب- كشتارگاهها- سردخانه ها- كارخانجات و مراكز توليدي با كف مخصوص- مترو- نيروگاهها- شمع و پايه- فرودگاهها- موج شكن- حوضچه هاي خشك- كانالها و مخازن بتني و فلزي- سيلوها- سازهاي بتني پيش تنيده و پس تنيده- ابنيه ديوارهاي ساحلي- استاديومها- راه و راه آهن ... كه در اثر نفوذ نمكها، حملات كريدي و سولفاتي، اكسيداسيون، كربناسيون، مواد شيميايي مخرب، چربيها، انبساط و انقباض، عوامل جوي و محيطي، سايش خطاهاي طراحي، خطاهاي اجرايي، آتش سوزي، تصادفات، بار و ضربه هاي پيش بيني نشده، حوادث غير مترقبه و ... آسيب ديده يا خواهد ديد، با استفاده از مواد: كاني، پوزولاني، سرباره اي، سيليسي (سيليكافيوم...)، مواد شيميايي از قبيل پليمري (آكريليك، استايرن، بوتادين)، لاتكس، مواد ازدياد كننده حجم، الياف مصنوعي، سيمانها يا چسبهاي مخصوص، با به كارگيري روشهاي دستي و مكانيكي پيشرفته معمول در صنعت راه و ساختمان و روشهاي تخصصي از قبيل شاتكريت (بتن پاشي) پليمراسون، حفاظت كاتودي، بخيه زدن، تزريق تَركها و انجام كليه آزمايشهاي مربوط به موارد فوق الذكر.

از سوي ديگر كشور ما از اقليم (آب و هواي) متنوع و متغيري برخوردار است. در زمستان، در بعضي نقاط شمالي ايران برفهاي سنگين و سرماي سخت مشاهده مي شود. در همان روزها كه برف ارتباط روستاهاي دور دست را قطع كرده و تأمين سوخت براي مردم از مسائل مبتلا بِه دايمي است، در جنوب كشور مي توان تن به آبهاي گرم خليج فارس سپرد و در هوايي گرم و مطبوع به شنا پرداخت.

اين چند گونگي آب و هوا، طبعاً نياز به سازه هاي متنوع و متفاوت از نظر مصالح و موارد مصرفي، طراحي و اجرا را الزامي مي دارد. هنوز دو دهه از بنا كردن دهها بندر و پل و اسكله و صدها آپارتمان و ويلا و دهها قصر و بازار و بازارچه در كرانه هاي شمالي خليج فارس نگذشته، آثار اقليم شرجي بر بيشتر اين سازه ها پديدار شده و نتيجتاً هزينه سنگيني براي بازسازي و بهسازي آنها، مورد نياز مي باشد.

هدف از نگارش اين كتاب دقيقاً پرداختن به اين مشكلات است كه در مواردي به صورت مبهمات جلوه گر مي باشد. به دليل جديد بودن موضوع حتي در سطح جهاني، در بيان معرفي علل آسيب ديدگي و خرابي سازه هاي بتني و راههاي مرمت آن در زبانهاي ديگر نيز مراجع زيادي يافت نمي شود و طبيعي است كه اين اولين كتابي است كه در اين خصوص به زبان فارسي به نگارش در مي آيد. به طور كلي مي توان ادعا كرد كه مستندات و مدارك در اين خصوص بسيار ناياب و در حكم هيچ است. جاي آن داشت كه در اين مورد گامهايي چند، ولو اوليه برداشته شود و ميدان براي سخن گفتن در اين بابِ نو گشاده گردد.

با اينكه موضوع و محتواي اين كاتب كاملاً تخصصي است و معمولاً براي تشخيص دقيق علت يا علل آسيب ديدگي و انتخاب مواد و گزينش روشهاي بهينه و بسنده براي بهسازي، سازه هاي بتني بايد از متخصصين بهره جست ولي چه جاي درنگ و كوتاهي كه در اين خصوص به ارائه مدارك كتبي و رهنمودهاي  ولو نخستين نپردازيم و براي دانشجويان، مهندسان و مديران و حتي معماران سنتي كه عملاً به تلاش در اين راه اشتغال دارند مطالب خواندني و درخور توجه را فراهم نياوريم.

نگارنده يقين دارد كه در آينده نه چندان دور، تعداد دست اندر كاران فرهيخته و تحصيلكرده در صنعت راه و ساختمان در ايران، اين سرزمين پهناوري كه در جهت افزوده شدن چندين ميليون سازه و ساختمان كاملاً آمادگي دارد چندين صد برابر خواهد شد و پاسخگويي به نيازهاي مختلف جمعيت صد ميليوني آن در سه دهه آينده، اقتضا خواهد كرد كه معماري سازه و ساختمان دوران شكوفايي طلايي خود را آغاز كند.

در چنان شرايطي است كه بي گمان روزي خواهد رسيد بنٌاي ساده ما نيز ارزش مطالعه و روي آوردن به سنگپايه هاي علمي و تجربي مبتني بر چرخهء فزاينده تكنيك را در خواهد يافت.

از اين رو كوشيدم تا به زبان ساده و بدون وارد شدن به جزئيات و ذكر فرمولهاي مربوط به كنش و واكنش، فرمولهاي رياضي، فيزيكي و شيميايي كه مصداق مثنوي هفتاد مَن خواهد شد، اطلاعاتي در اختيار علاقمندان قرار دهم.

در حقيقت كاتب به مثابه رهنمود و مدرك مفيدي براي كليه مديران و دست اندر كاران صنعت بتن كشور خود برانگيزاننده مباحث جديد و مشوق نويسندگان و محققان بعدي در آفرينش آثار آتي به شمار خواهد رفت.

تجربه هاي طولاني نويسنده در زمينه هاي مشاوره و اجرايي آسيب شناسي و بهسازي سازه هاي بتني در ايران و خارج از كشور اين واقعيت ذهني پايدار را در مفكره اش شكل بخشيده كه بسياري از مهندسين رشته هاي راه و ساختمان به يك دليل عمده و اساسي يعني تدريس نشدن اين رشته در دوران تحصيل در دانشكده و نيز جديد بودن مواد شيميايي مورد مصرف در امور بهسازي سازه هاي بتني آشنايي كافي با مطالب عنوان شده مندرج در اين كتاب ندارند و اصولاً اين رشته علمي در جهان و به عبارت اولي ايران، نوپا و ابتدايي مي باشد.

از سوي ديگر با توجه به جمعيت فزاينده كشور، روز به روز نياز به مسكن و شهركها و مجتمعات مسكوني، پلها، راهها و شاهراههاي ارتباطي، بنادر و اسكله بيشتر و مبرم تر خواهد شد و نيز نبايد از ياد ببريم كه همزمان با اختصاص بودجه هاي كلان به پروژه هاي عمراني در كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه در سطح جهان، در خاك پهناور ايران نيز با توجه به سياست سرمايه گذاريهاي حال و آتي در حواشي خليج فارس، حتي عليرغم كمبود آب، ميليونها هكتار اراضي وجود دارد كه در قرن آينده بر حسب اجبار و احتياج به مراكز تجمع و فعاليت بدل خواهد شد. مقايسه زودگذر جمعيت شهرهاي ايران در حال حاضر با گذشته نزديك حتي چهل يا پنجاه سال پيش و نگاهي سطحي به نقشه تقسيم بندي سياسي و استانهاي ايران در سال 1316 و تطبيق آن با سال1372 و وضع خاص دموگرافي كشور، صحت ادعاي نگارنده را به ثبوت مي رساند.

در ايران فرصتهاي نامتناهي درخشاني براي صنعت راه و ساختمان و شكل گيري مجتمعات مسكوني و صنعتي و تجاري و ارتباطي و شهرهاي جديد وجود دارد. در اين راستاست كه مهندسين آينده، هرگاه بدون آشنايي كافي با مطالب آورده شده در اين دانش جديد يعني آگاهيهاي لازم از نحوه عملكرد سيستمهاي انتخابي و روشهاي پيشنهادي در محيط كاملاً متفاوت كشورمان گامي بردارند و اقدام به كپي موارد مذكور از بعضي از استانداردها يا نشريات پراكنده نمايند و از طرف ديگر مديران مسؤول پروژه ها بدون در دست داشتن منابع اطلاعاتي كافي تن به قبول پيشنهادهاي آنان دهند؛ فرجام كار تحمل هزينه هاي كلان و ضايعات جبران ناپذير خواهد بود.

نويسنده در كنفرانس بين المللي بتن كه در آبان ماه 1371 در دانشگاه تهران برگزار شد در خصوص «تعميرات بتني؛ انتخاب بهينه روش و مواد» به مواردي اشاره نموده و تكرار آن مواد مطروحه را لازم نمي داند ولي اميد وافر دارد كه اين زمينه جديد و در خور تحقيقات و بررسيهاي متوالي و ممتد مورد توجه جامعه صنعت بتن كشور از جمله دانشجويان، مهندسين و مديران پر تلاش قرار گيرد و راه براي آينده شكوفايي كه در انتظار صنعت راه و ساختمان كشور است هموار گردد.

در خاتمه آرزو و انتظار دارد خوانندگان فرهيخته و ارجمند اين كتاب پس از مطالعه با ارسال نظرات جالب و ارزنده خويش بر نگارنده منت گذارند تا محتواي كتاب در چاپهاي بعدي با پر باري و ارزش بيشتر ايده گرفته از نتايج تحقيقات و تجارب و آزمايشها و رهنمودهاي دوستان گرامي از نظر نكته سنج خوانندگان بگذرد.

 

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
8_748766_7926.zip38.7k